İLHAM ALDIĞIMIZ LİDERLER

İLHAM ALDIĞIMIZ LİDERLER

Ömür içerisine ne kadar içerik sığdırırsak sığdıralım iki olgu hep eksik kalacaktır;

-İyi tecrübeler

-Hatalar

Lakin biliyoruz ki insan ömrü her şeyi kendi tecrübe edecek kadar uzun yaşamaz. Eee bir de yapmak istediklerimiz ve bunları yaparken hangi yollardan gitmemiz gerektiğinin verdiği karmaşa? Genç, dinamik bir kadroya sahip olmamız işimizi her ne kadar kolaylaştırıp çokça fikir üretmemize yardımcı olsa da kendimize başarı yolunda mentor olarak seçtiğimiz ve hayatlarından ders aldığımız kendini ispat etmiş liderler bulunmaktadır.

Bunların başında biz gençlere olan inancını “Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. Geleceğin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız.” Cümlesiyle açık açık vurgulayan aynı zamanda ne büyük onurdur ki yaşadığımız ülkenin kurucusu olan Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK gelmektedir. Ne büyük onurdur ki diyoruz çünkü sadece biz ülke gençleri değil aynı zamanda tüm dünyanın kabul ettiği bir lidere sahibiz.

Haydi gelin hangi liderleri kendimize neden örnek aldık anlatalım. Yaptıklarını aşağıda birkaç satıra sığdırmak imkânsız olsa da kendimizce bir girizgâh yapmış olalım.

Mustafa Kemal ATATÜRK

İLHAM ALDIĞIMIZ LİDERLER
 

Özgürlüğünü, diğerkamlık anlayışıyla birlikte herkes için özgürlük isteyecek kadar insan ve bu özgürlüğü kimseye vermeye niyeti olmadığının ispatı olan asi bir ruha sahip liderimiz aynı zamanda başarının ben değil biz merkezli bir sistem kurulumundan geçmekte olduğunu fark edecek kadar ileri görüşlü bir dehaya sahip. Bu yüzden herkesin bildiği efsaneler, mucizelerle dolu muharebeler sonrası milletiyle birlikte kurduğu “Cumhuriyet” yönetim şeklinin devamlılığını sağlamak adına tüm alanları birbirinden ayırmakla kalmamış, bu alanı ilerletmek üzere o alana uygun vasıflara sahip çok kıymetli uzmanlardan eğitim, uygulama içerikleri talep etmiştir. Örneğin; Cumhuriyet’e yakışan bir gençlik yetişmesi için “Medeni Bilgiler” kitabı çıkarttırmış ve kitabın birçok bölümüne kendi kaleminden içerikler üretmiştir. Yine kendisinin bizzat kaleme aldığı bir geometri kitabı bulunmaktadır. Şöyle bir baktığımızda; toplamda 9 adet kitap yazmış; bunlarda iki tanesi Almancadan Türkçe’ ye çeviri, diğerleri bizzat kendi kaleminden olan eserlerdir. Asker olarak tanınmaya başlanması ama yaptıklarıyla bir askerden çok daha fazlası olduğunu gösteren liderimiz biz gençlere asla azıyla yetinmeyin, kendinizi geliştirin mesajını kendisi uygulayarak vermiştir. Çünkü biliyoruz ki bir lider yaptığını yaptırabilir. Ülke kurucumuz Gazi Mustafa Kemal Paşa’mıza teşekkürü ve saygıyı bitmeyecek bir borç olarak bilir ve bu borcumuzu bizden istek ve beklentileri için var gücümüzle çalışarak göstereceğimizin inancındayız.

Albert EINSTEIN

İLHAM ALDIĞIMIZ LİDERLER
 

Hayat bisiklet sürmek gibidir. Dengede kalmak için hareket etmek zorundasınız.” Einstein’ın bu sözüne kulak veren gençler bilirler ki her ne şekilde olursa olsun hareket etmek zorundayız. Bazen virgül bazen de ünlem işareti etkisi gösterecek çalışmalar yapsak da büyük küçük her adımımız yarına, daha iyiye hizmet etmektedir. Einstein’ın hayatından çıkartılacak derslerin çokluğu diğer liderden farksız. Einstein’dan öğrendiğimiz en güzel şey; başarı için zekanın yeterli olmadığı, bilginin nerede kullanılacağını bilmiyorsak işe yaramadığıdır. Edinilen bilgi ve tecrübeler ancak ve ancak denenerek işe yaramaktadır, heybede durması anlam ifade etmemektedir. Einstein’a bıraktığı bilgi, eser ve tecrübeleri için teşekkür ederiz. Ayrıca 1933 yılında Mustafa Kemal Atatürk’e yazdığı (OSE yönetimi tarafından, Einstein’ın rızası ve desteğiyle resmi imzası kullanılarak indirekt katılım gösterdiği mektup içeriği) mektupla ülkeye kabulünü istemesi üzerine, ülkemize gelen 190 bilim insanına öncülük ederek kattığı değerler için minnettarız.