KURUMSAL

KURUMSAL BAKIŞ

Öztaş Gıda, yiyecek disiplini üzerine kurulmuş bir disiplindir. Kuruluşumuzdan bu güne kadar olan sürede inovatif üretim anlayışı ile ürünün hammadde halinden üretime kadar olan süreçte sağlıklı bir şekilde tüketiciye ulaştırılması asıl hedefimizdir. Üretim merkezimizde, tüm süreç teknolojik ekipmanlar ile gerçekleştirilmektedir.

Tüketimi kolay ve pratik olan Dondurulmuş Gıdalar, üretim tesislerimizde kaliteli hammaddeler ile buluşuyor. Dondurulmuş gıdalar; taze, besin değerleri yitirilmemiş, diğer bir deyişle kaliteli hammadde içeren gıda maddeleri, dikkatli bir ön hazırlama işlemiyle, uygun koşullarda dondurulursa ve -18 santigrat derece gibi uygun koşullarda muhafaza edilirse, her zaman güvenli olacaktır.

Ülkemizde kendi sektörümüzde yenilikler yapmak ve öncü bir marka olma yönünde attığımız her adımda insan sağlığının önemi prensibinden uzaklaşmıyoruz. Bu sebepler yakın gelecekte teknoloji ve gıda ürünlerinin işlenmesi alanında yenilikçi projelerimiz ile örnek bir marka haline geleceğiz.

 

image-18
HAKKIMIZDA

“Öztaş Gıda, kalite ve müşteri memnuniyeti esas edinen üstün hizmet anlayışı ile 2018 yılından bu yana gıda sektöründe hizmet vermeye devam etmektedir. İnovasyonun gününe inanarak yatırımlar yapan Öztaş Gıda, teknoloji ve gıdayı buluşturarak, yüksek seviyede hijyen ile güvenilir gıdalar üretir. Yerli mamuller ve yerli sermaye ile büyümeyi amaçlamaktadır. Öztaş Gıda, kuruluşundan itibaren, beslenme, sağlık, gıda kalitesi, gıda güvenilirliği mevzuat ve gıda kaynaklı risk iletişim konularında anlaşılır, uygulanabilir, erişilebilir, doğru ve güvenilir olmayı ilke edinmiştir. …”

MİSYONUMUZ

“Tüketicilerimizin beslenme ihtiyaçlarına yönelik; güvenli gıda, hız, pratiklik, kalite ve uygun fiyat özelliklerine sahip ürün kuşağımızla sürekli iyileştirme reçetemize bağlı kalarak sektörde lider firma olmak.”

VİZYONUMUZ

“FastFood sektöründe sürekli gelişme-geliştirme prensibinden hareketle ulusal ve uluslar arası platformda ülkemizi temsilen lider marka olmak.”

DEĞERLERİMİZ

*Erdemli olmak”

*Şeffaflık”

*Doğaya ve doğadakilere saygı”

*Tüketici odaklılık”

*Güvenli Gıda ilkesine bağlılık”